www.orlsafarikova.cz

dnes: 
telefon 412 151 906

Zalehlé ucho

Zalehlé ucho... Jak se toho zbavit?
zalehle ucho

Pocit zalehlého ucha zná asi každý z nás. Špatně slyšíme, cítíme tlak či bolest anebo nám uvnitř ucha nepříjemně praská.

Co za nepříjemným pocitem ale stojí? Kromě změny tlaku vzduchu (cestování letadlem, potápění..), a velkého množství ušního mazu můžeme mít také zalehlé ucho z rýmy, při zánětu zvukovodu či středního ucha.  

Přesto, že se často jedná o banalitu,  kterou lze poměrně snadno napravit, mohou tyto obtíže značit i závažnější problém, kromě ušního infarktu třeba i rakovinu nosohltanu.

Jak to řešit ?

Při rýmě kapeme dekongesční nosní kapky, které oplaskávají sliznici. Doba užívání by neměla přesáhnout jeden týden.

U alergické rýmy užíváme kortikoidní nosní spreje a celkově antihistaminika.

V případě mazové zátky lze v lékárně bez předpisu zakoupit různé spreje a kapky s olejem a peroxidem vodíku, které  maz rozpustí. Někdy však ucho zalehne ještě více, zátka nabobtná, zvětší se, a je pak nutné vyhledat ORL lékaře, který ucho šetrně vyčistí či vypláchne. Uši nečistíme vatovými štětkami, maz se zatlačí dozadu a ucho bolí a tlačí.

U zánětů zvukovodu užíváme antibiotické ušní masti a kapky. U zánětu středního ucha pak kapeme nosní a ušní kapky, někdy je nutné provést paracentézu bubínku ( propíchnutí bubínku a následné uvolnění tekutiny) a celkově nasadit antibiotika.